Jak dbać o liny syntetyczne do wyciągarek?

Liny syntetyczne do wyciągarek powoli wypierają niewygodne liny stalowe. Głównie z uwagi na swoją niewielką wagę, wygodę użytkowania i przede wszystkim delikatność. Lina syntetyczna w odróżnieniu od stalowej nie kaleczy rąk i jest bardziej elastyczna, co znacznie ułatwia jej użytkowanie. Co więcej, w porównaniu do lin stalowych jest również prostsza w konserwacji. Czyszczenie i smarowanie ciężkiej i sztywnej liny stalowej było nie lada wyzwaniem. Natomiast pielęgnacja lin syntetycznych jest zdecydowanie przyjemniejsza. Sprawdź, jak dbać o liny syntetyczne do wyciągarek, aby zapewnić ich maksymalną wydajność i wydłużyć żywotność.

Czy liny syntetyczne do wyciągarek wymagają konserwacji?

Zdecydowanie tak, chociaż nie mówimy tu o smarowaniu. Niemniej jednak o liny syntetyczne również musimy dbać, aby ich użytkowanie było wygodne i bezpieczne. Materiał, z którego wykonuje się liny syntetyczne do wyciągarek, zwykle jest odporny na ekstremalne warunki użytkowania. Jednak w przeciwieństwie do lin stalowych bardziej podatny na przetarcia. Aby zatem służyły bezawaryjnie przez wiele lat, niezbędna jest prawidłowa konserwacja.

Jak dbać o liny stalowe do wyciągarek?

Konserwacja liny syntetycznej jest niezwykle prosta. Warto jednak już na początku podkreślić, że systematyczne konserwowanie liny wymagane jest nawet wówczas, gdy wyciągarka nie jest używana. Dzięki temu przedłużysz jej żywotność i zweryfikujesz czy nie posiada żadnych uszkodzeń na zwojach. Liny syntetyczne do wyciągarek zmagają się nierzadko z trudnymi warunkami. Błoto oraz duże ciężary mogą doprowadzić do przetarć i uszkodzeń. Dlatego regularnie sprawdzaj stan liny!

Konserwację rozpocznij od całkowitego rozwinięcia liny. Przyjrzyj się uważnie pierwszym zwojom, które są widoczne dopiero po całkowitym rozwinięciu produktu. Jeśli nie ma na nich oznak zużycia czy uszkodzeń, czas przejść do czyszczenia. Silne zabrudzenia należy usunąć za pomocą roztworu myjącego z wody i szamponu samochodowego. Dokładnie usuń brud, a następnie osusz linę. Pamiętaj, że liny syntetyczne do wyciągarek nie wymagają żadnego smarowania olejami! Po umyciu i osuszeniu sprawdź ponownie, czy nie ma uszkodzeń. Jeśli zauważysz przetarcia, należy natychmiast skrócić linę powyżej linii uszkodzenia, a następnie zabezpieczyć końcówkę za pomocą zacisków (kauszy). Na koniec warto także pamiętać o zasłanianiu liny przed słońcem.

Podsumowanie

Jak widzisz, liny syntetyczne do wyciągarek nie są wcale tak wymagające, jeśli chodzi o ich konserwację. Wystarczy regularne mycie szamponem samochodowym po każdorazowym użyciu liny w błocie czy piasku oraz kontrolowanie stanu technicznego.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *