Jak zamontować wyciągarkę w terenówce?

Nie chcesz czekać i zależy Ci na szybkim użytkowaniu wyciągarki? Nic prostszego! Możesz ją zamontować samodzielnie w kilku prostych krokach, jeśli tylko posiadasz odpowiednie narzędzi i chęci do majsterkowania. Przede wszystkim podczas jej montażu do samochodu powinniśmy zachować jak największą ostrożność, zwłaszcza podczas przytwierdzania urządzenia do zderzaka, a następnie podłączaniu sprzętu do zasilania samochodu. Jak zatem zamontować wyciągarkę? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem, gdzie wszystkiego się dowiesz.

Na co zwrócić uwagę, wybierając wyciągarkę?

Należy wybrać urządzenie pod względem uciągu. Uciąg powinien być 1,5 raza większy niż dopuszczalna masa całkowita pojazdu. Inaczej wyciągarka nie będzie odpowiednio pracować, a co za tym idzie, nie będzie przystosowana do pracy z danym typem pojazdu czy maszyny. Jeśli wybieramy wyciągarkę elektryczną, ważny jest również silnik, a dokładnie jego napięci i sposób podpięcia do akumulatora pojazdu. Dużo zależy również od samej liny i dodatkowych elementów w wyciągarkę jak hamulec czy sterowanie.

Jeśli zastanawiasz się nad wyborem odpowiedniej liny, musisz wiedzieć, że liny stalowe przystosowane są do pracy w cięższych warunkach – odporna na przetarcia i przecięcia. Jednak lina syntetyczna jest znacznie wygodniejsza w użytkowaniu.

Rodzaje wyciągarki

Warto wiedzieć, że na rynku nie znajdziemy jednego rodzaju wyciągarki, a kilka. Wybór urządzenia powinniśmy uzależnić od zastosowania sprzętu, a tego parametrów technicznych pojazdu. Przede wszystkim możemy wyposażyć się w wyciągarki:

  • elektryczne,
  • hydrauliczne,
  • mechaniczne,
  • ręczne.

Jak zamontować wyciągarkę?

Montaż wyciągarki do samochodów terenowych rozpoczyna od przygotowania narzędzi i elementów montażowych jak płyty montażowe przeznaczone do odpowiedniego typu pojazdu.

Najpierw musimy zdemontować zderzak, osłony i grill oraz dokładnie mierzymy otwory, które musimy wywiercić, aby zamontować płytę montażową. Po przymocowaniu możemy zabierać się za instalacje wspomnianej płyty. Tutaj dobrze użyć śrub o dużej wytrzymałości. Gdy już uda nam się zamontować płytę, to dopiero możemy zająć się montażem samej wyciągarki i prac związanych z elektryką. Przeważnie wyciągarka posiada zestaw odpowiednich przekaźników z instrukcją, jak podłączyć wyciągarkę. Po zamontowaniu przekaźników możemy dopiero podłączyć całą instalację elektryczną.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *