
Karta pamięci to absolutna podstawa prawidłowego działania każdego wideorejestratora jazdy. Jakość ultra HD, szerokokątny obiektyw czy diody podczerwieni będą nieużyteczne, jeżeli cenne nagranie nie zapisze się na urządzeniu. Dlatego nie warto oszczędzać na karcie pamięci i należy zakupić taką, która spełni podstawowe wymogi. Z poniższego artykułu dowiesz się jaką kartę pamięci najlepiej kupić i na co zwracać uwagę.
Karta pamięci do wideorejestratora – trwałość i żywotność
Należy mieć na uwadze, że karty pamięci to nie są urządzenia długowieczne. Prędzej czy później określona liczba cyklu zapisu zostanie przekroczona. Wtedy nasza karta ulega zablokowaniu i nadaje się jedynie do wyrzucenia. Na jej eksploatację ma wpływ wiele czynników i ciężko jest określić kiedy tak naprawdę skończy się jej „data ważności.” Ten fakt nie jest pocieszający, ale systematycznie używając kart pamięci, można nauczyć się przewidywać mniej więcej, kiedy nastąpi tak zwana „śmierć” naszego urządzenia.
Karta pamięci do wideorejestratora – parametry
Teraz czas na techniczny żargon. Jeżeli chcesz, aby karta pamięci jak najdłużej współgrała z Twoją kamerą samochodową, w pierwszej kolejności sprawdzaj technologię zapisu. Wyróżnia się trzy główne technologie zapisu, które ułożyliśmy poniżej od najdroższej do najtańszej:
- SLC (Single Level Cell) – najtrwalszy system zapisu, przeznaczony do profesjonalnego zastosowania. Jest raczej niedostępny w zwykłym sklepie.
- MLC (Multi Level Cell) – średni poziom zaawansowania, trwałości i kosztów. Z reguły najczęściej jest wybierany do kamer samochodowych i monitoringu CCTV.
- TLC (Triple Level Cell) – najpopularniejszy, ale jednocześnie najmniej trwały rodzaj zapisu, posiadający najniższą liczbę cyklów. Karta pamięci z takim cyklem będzie najtańsza.
Równie ważnym parametrem jest tak zwana klasa karty pamięci, czyli wyznacznik „szybkości” odczytu i zapisu danych. Jeżeli kupujesz kartę do kamery samochodowej, należy wybrać co najmniej klasę 10/U1. Zapewni to przepływ zapisu danych na poziomie 5-10 MB/s.
Jaka pojemność karty pamięci do wideorejestratora?
Bardzo często zastanawiamy się, jaka pojemność karty pamięci będzie wystarczająca w karcie pamięci. Jeżeli nie chcesz nadszarpnąć budżetu, ale jednocześnie chcesz zyskać pewność, że karta spełni swoje funkcje – wybierz pojemność minimum 32GB. To pozwoli na zapis ok. 3-4 godzin materiału, w zależności od wyżej wspomnianej przepływowości danych.
Taki pojemność wiąże się jednak z koniecznością regularnego czyszczenia pamięci z plików. O wiele rozsądniej będzie wybrać kartę pamięci o pojemności 64GB, a nawet 128GB. Szczególnie wtedy, kiedy monitorujesz swój pojazd również podczas postoju. Posiadając rejestrator, który wykorzystuje kamery zarówno z przodu i z tyłu, 32GB to stanowczo za mało.
Czy karta pamięci może wpływać na prace kamery samochodowej?
Jak najbardziej!
W zależności od modelu karty pamięci, jaki i kamery samochodowej, mogą one ze sobą różnie współpracować. Jeżeli nie zapoznasz się z dokładną informacją, jaką kartę pamięci obsługuje Twój wideorejestrator, ryzykujesz, że ani jedno, ani drugie urządzenie nie będzie spełniało swojej funkcji. Przeważnie, większość kamer obsługuje karty w standardzie MicroSD/Transflash. Ale może trafić się wyjątkowo wybredna kamera, która nie będzie w stanie współgrać z wybraną kartą, a w efekcie zacznie się ciąć, wieszać i sprawiać więcej problemu niż pożytku.
Pamiętaj, że karta pamięci to urządzenie, na którym nie warto oszczędzać. Prawidłowe działanie karty zapewni również prawidłowe działanie kamery samochodowej. Najlepiej zaopatrzyć się w nośnik pamięci w tym samym miejscu, w którym kupiłeś rejestrator jazdy. Kupując kamerki samochodowe w sklepie SmartCams.pl możesz przy okazji zaopatrzyć się w odpowiedni nośnik pamięci. Niektóre produkty posiadają już w zestawie wysokiej jakości kartę, więc możesz również zaoszczędzić. A dzięki temu zyskujesz pewność, że oba produkty będą kompatybilne.