Kamery samochodowe to sposób na piratów drogowych?

Wideo rejestratory, zwane popularnie kamerkami samochodowymi, w ciągu zaledwie kilku lat stały się prawdziwym hitem wśród posiadaczy czterech kółek. Są kupowane chętniej niż inne gadżety wzbogacające wyposażenie auta. Czy tak duża popularyzacja, może być sposobem na walkę z piratami drogowymi?

Kamera samochodowa – gadżet na każdą kieszeń

Rynek tych urządzeń rozwija się w szalonym tempie. Ceny na przykładzie sklepu smart cams, kamery samochodowe są bardzo przystępne – najtańszą kupisz za niecałe 100 złotych, te z wyższej półki to koszt nawet kilkuset złotych. Cena jak w wielu przypadkach ma znaczenie, gdyż może w znacznym stopniu przełożyć się na jakość. Im wyższa cena, tym lepsza jakość nagrania i więcej dodatkowych funkcji.

Piraci drogowi dalej bezkarni

Raczej nie należy się spodziewać, że osoby, które nagminnie przekraczają przepisy, zmienią swój styl jazdy pod wpływem kamerek samochodowych. Udostępnienie policji takiego nagrania może nie przynieść żadnego skutku. Wielce prawdopodobne jest, sprawa zostanie umorzona, ze względu na brak homologacji urządzenia. Ponadto można sobie wyobrazić, zgłaszającego się na komisariat „pirata”, celem złożenia wyjaśnień. Osoba, ta będzie twierdzić, że nie prowadziła tym czasie pojazd i nie pamięta komu, go pożyczał. Jego wina wtedy jest nie do udowodnienia. Jedynym światełkiem w tunelu jest sytuacja, jak kierowca, który zauważy na drodze niebezpieczeństwo w postaci brawurowego lub pijanego kierowcy powiadomi policję, to jego ewentualne zeznania mogą być poparte udokumentowanym nagraniem, potwierdzającym jego słowa.

Prawo pomaga piratom drogowym

Kolejnym aspektem, który nie pomaga w informowaniu innych użytkowników drogi o łamaniu przepisów, przez piratów drogowych, jest nasze prawo. Upublicznianie swoich nagrań, na których widać wyraźnie tablice rejestracyjne pojazdu, którego kierowca popełnia wykroczenie, może mieć przykre konsekwencje. W ten sposób można naruszać jego dobra osobiste. A to w skrajnych przypadkach może doprowadzić do sprawy w sądzie czy wypłaty odszkodowania na rzecz nagrywanego. Zanim więc zdecydujesz się na udostępnienie jakiegoś utrwalonego zdarzenia, zastanów się, czy film taki nie naruszał czyichś dóbr.

W związku z tym raczej nie można uznać kamerki samochodowej za narzędzie do walki z piratami drogowymi. Skoro nie skutkują coraz wyższe mandaty i zaostrzone przepisy to i wideo rejestrator nie odstraszy nieodpowiedzialnych kierowców od brawurowej jazdy czy kierowania pod wpływem alkoholu.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *