Kierowca w trakcie długiej podróży

Okres wakacyjnych podróży już jest powoli za nami. Lecz pomimo przychodzącej jesieni mogą zdarzyć nam się długie podróże. Prezentujemy poniżej krótki poradnik dla kierowców. Dowiecie się z niego jak uniknąć zmęczenia i senności, która często towarzyszy wielogodzinnej jeździe samochodem. Główną przyczyną tego stanu jest zmęczenie. Tym bardziej, że coraz częstszą przyczyną wypadków jest zaśnięcie kierowcy podczas prowadzenia samochodu. Prawdziwą zmorą jest tak zwany mikro sen trwa od kilku do kilkunastu sekund. W tym czasie kierowca traci świadomość i możliwość kontrolowania pojazdu. W ciągu godziny można nawet kilkadziesiąt razy zapadać w mikro sen. Jest to niebezpieczna sytuacja i po jej stwierdzeniu, bez względnie należy udać się na postój celem regeneracji. Warto też jednak zastosować się do poniższych wskazówek, celem uniknięcia wypadku drogowego.

Najważniejszy jest sen

Niby jest to oczywiste, ale nie dla każdego. Przed każdą daleka podróżą należy się dobrze wyspać. 8 godzinny sen to znakomita regeneracja, po której dobrze będzie prowadziło nam się samochód. Aby móc skorzystać z luksusu snu przed podróżą, należy się przygotować do niej wcześniej. Spakować walizki w ciągu dnia, zwierzęta dzień wcześniej przekazać komuś pod opiekę. Da nam to komfort psychiczny i sprawi, że żadne pozostałe obowiązki nie będą zaprzątały nam głowy.

Wcześniej zaplanuj godzinę wyjazdu

Planując porę wyjazdu przeanalizuj własne możliwości i umiejętności, w których będziemy się czuć najbardziej komfortowo. Nikt tak dobrze jak sam kierowca nie zna swojego organizmu i umiejętności. Wielu zawodowych kierowców doradza wyjazd w godzinach nocnych. Na drogach panuje wówczas mniejszy ruch i można szybciej pokonać te same dystanse. Jednak nie każdy ma predyspozycje do jazdy nocą. Jeśli nie jest to twoją najmocniejszą stroną, wyjedź skoro świt. Unikniesz w ten sposób zmęczenia oczu i ryzyka zgubienia drogi, jeśli jedziesz nią pierwszy raz.

Odpoczynki w czasie podróży

Warto poruszać się drogami autostradowymi, które pomimo pobieranej opłaty umożliwią nam dogodne miejsca na postój na odpowiednio przygotowanych parkingach i MOPów, na których można się zatrzymać na odpoczynek. Wiele z tych miejsc posiada toalety, punkty gastronomiczne i działają na nich stacje benzynowe. Parkingi są oświetlone i utwardzone. Jednym słowem, panują tam doskonałe warunki do odpoczynku. Należy go zarządzać co 2 do 3 godzin jazdy. Czas ten jest tylko zalecany, a rzeczywisty czas postoju zależny być powinien od naszych możliwości i znajomości swojego organizmu. 15 minutowy postój to dobry relaks dla ciała i umysłu. Odświeżenie się podnosi morale, pozwala pozbyć się senności i daje upust zmęczonym mięśniom i stawom. W czasie postoju zaleca się rozciągania ciała, dzięki czemu dalsza podróż będzie mijać w lepszej atmosferze.

Sprawdzając własne możliwości i umiejętności nie zapominajmy o naszym środku transportu, jeśli jego stan techniczny budzi nasze zastrzeżenia nie ryzykujmy zdrowia naszego i innych użytkowników drogi. W tym przypadku warto rozważyć ofertę wypożyczalni samochodów Speedrental24. Firma która na naszym rynku świadczy usługi wynajmu aut jest przez nasz portal sprawdzona i zaufana.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *