
Wał napędowy jest jednym z najważniejszych elementów pojazdu. Dlatego nic dziwnego, gdy mówi się dużo o jego uszkodzeniach w wyniku nadmiernej eksploatacji czy po prostu zużycia danych elementów układu napędowego. Warto wiedzieć, że wał napędowy nie występuje jedynie w samochodach osobowych, ale również innych pojazdach, urządzeniach czy maszynach. Czy jego usterki wpływają na poruszanie się pojazdem? Dowiedz się, w jakich autach i urządzeniach będziesz miał do czynienia z wałem napędowym.
Jak pracuje wał napędowy? Za co odpowiada w pojeździe?
Warto, abyś na początku poznał dokładne zadanie wału napędowego. Wał napędowy znajdziemy głównie w pojazdach z napędem na tył i wszystkie cztery koła, dlatego możemy spotkać go w samochodach osobowych czy pojazdach dostawczych, ale również w maszynach i urządzeniach. Odpowiada przede wszystkim za przeniesienie momentu obrotowego pomiędzy wszystkie elementy podzespołów i całego układu napędowego. Potrafią wytrzymać niejedno obciążenie i nadmierne zużycie, dlatego przeznaczone są do pracy w wymagających warunkach.
W jakich pojazdach umieszczony jest wał napędowy?
Zdecydowanie dobrze jest dowiedzieć się, w jakich pojazdach czy urządzenia znajduje się wał napędowy. Pamiętajmy o jego regularnym sprawdzeniu, aby uniknąć poważnych usterek związanych z jego nieprawidłowym działanie. Dlatego najlepiej zapobiegać, aby nie doszło do żadnych większych awarii. Gdzie znajduje się wał napędowy?
Samochody osobowe i pojazdy ciężarowe
To jedno z najpopularniejszych miejsc, gdzie możemy znaleźć umieszczony wał napędowy. Przede wszystkim mowa o pojazdach z napędem na cztery koła i na tył. Niektórzy kierowcy przemierzają wiele kilometrów, dlatego odpowiednia diagnostyka i systematyka przeglądów samochodowych jest niezwykle ważna. Tyczy się to szczególnie pojazdów ciężarowych, które oprócz przemierzanych kilometrów narażone są na przewożenie ciężkich ładunków. Same wały napędowego w ciężarówkach różnią się budową czy konstrukcją niż w samochodach osobowych, dlatego będą nieco inaczej działać względem jego osobowego odpowiednika.
Samochody terenowe
Samochody terenowe również wyposażone są w wał napędowy. To niezwykle przydatny element, ponieważ odpowiada za przeniesienie momentu obrotowego na poszczególne części układu napędowego. Ponadto terenówki wyposażone są zazwyczaj w napęd na wszystkie cztery koła, a to właśnie w takich tych pojazdów znajduje się wał.
Autobusy
Niektórych może zdziwić fakt, że w autobusach występuję wał napędowy, ale przeznaczony jest on również w pojazdach, które przemierzają setki kilometrów i przewożą różnego rodzaju obciążenie. Budowa i konstrukcja wałów napędowych nie różni się niczym od tych w pojazdach osobowych czy terenowych. Ich działanie jest również takie samo.
W jakich jeszcze pojazdach znajdziemy wał napędowy?
Wał napędowy znajdziemy w samochodach ciężarowych i dostawczych, pojazdach szynowych, terenowych, kompresorach, maszynach rolniczych, cysternach, ładowarkach czy w urządzeniach hutniczych i przemysłowych.
Części do wałów
Musisz również wiedzieć, że wał napędowy nie jest jednym elementem, który wystarczy zregenerować lub wymienić na nowy. Przede wszystkim wał składa się z wielu elementów jak flansza, wielowypust, gumowe osłony, przegub czy korpusu. Dlatego rynek obfituje w części do wałów napędowych, gdzie podczas regeneracji wymienia się podstawowe elementy, które są zepsute. Nie musimy dzięki temu wymieniać całego elementu na nowy, co sprawia, że zaoszczędzamy pieniądze.
Cennik regeneracji wałów
Przede wszystkim cennik regeneracji wałów napędowych kształtuje się bardzo indywidualnie. Wszystko zależy od danej firmy i rodzaju wału, ponieważ spotkamy się z jednoczęściowym, dwuczęściowym czy nawet trzyczęściowym wałem napędowym. Cennik uzależniony jest również od ilości wymienionych elementów, a także budowy i konstrukcji samego wału napędowego. Jednak nie musisz się martwić, że regeneracja będzie drogą inwestycją. Wiele firm podaje bardzo przystępne ceny, aby jak najbardziej zachęcić klienta, aby zdecydował się na regenerację, a nie wymianę elementu na nowy. Dzięki regeneracji wał napędowy zyska „drugie życie”.