Jak dbać o samochód?

Czystym i zadbanym samochodem lepiej się jeździ. Przebywanie w pachnącym pojeździe jest o wiele przyjemniejsze niż w zniszczonym i zagraconym aucie. Warto dbać o swój samochód bez względu na to, czy ma już swoje lata, czy dopiero wyjechał z salonu.

Dbałość o samochód nie opiera się jednak tylko na sprzątaniu i myciu. Należy także utrzymywać w porządku wszystkie podzespoły. Dbanie o auto nie jest trudne, a kluczem do sukcesu jest regularność.

Przeglądy pojazdu u mechanika

Przeglądy to podstawa, jeżeli chodzi o utrzymywanie samochodu w dobrym stanie, ale chodzi tu przede wszystkim o bezpieczeństwo – Twoje, Twoich pasażerów i wszystkich osób, które spotykamy na drogach.

Żeby dłużej cieszyć się sprawnym samochodem w dobrym stanie, warto jeździć do mechanika przynajmniej raz do roku. Specjalista powinien dokonać dokładnego przeglądu wszystkich najważniejszych podzespołów, do których należą:

  • silnik,
  • koło dwumasowe,
  • układ hamulcowy,
  • zawieszenia,
  • amortyzatory,
  • sprzęgło,

Kontrola tych ważnych elementów samochodu to istotna kwestia nie tylko dla utrzymania auta w dobrej kondycji, ale również dla bezpieczeństwa oraz wydłużenia okresu użytkowania pojazdu. Warto pamiętać, że im wcześniej wykryje się jakąś wadę w samochodzie, tym mniejszy będzie koszt jej naprawy.

Opony – wymiana i ciśnienie

Kolejnym punktem w naszym mini poradniku dbania o samochód jest dbałość o opony i ich stan techniczny. Należy je zmieniać dwa razy w roku (chyba że są one całoroczne).

Warto regularnie sprawdzać w oponach ciśnienie powietrza. Prawidłowe ciśnienie w oponach to gwarancja bezpiecznej jazdy oraz lepszej przyczepności na drodze. To także mniejsze zużycie paliwa, co przy obecnych cenach jest bardzo istotne.

Należy też systematycznie sprawdzać stan bieżnika. Wysłużone opony mogą przyczyniać się do powstania niebezpiecznych sytuacji, dlatego przy każdej sposobności należy zwracać na nie uwagę.

Auto skup Warszawa i okolice – chcesz pozbyć się starego pojazdu? Przyjmiemy wszystkie auta!

Płyny samochodowe i olej

Kierowca powinien także dbać o swój samochód poprzez regularne sprawdzanie poziomu płynów. Należy je co jakiś czas uzupełniać, a te, które się zużyły – wymieniać.

Wymiana płynów, a zwłaszcza oleju, ma istotne znaczenie dla utrzymania silnika w odpowiedniej kondycji.

Olej warto wymieniać co roku (przy okazji wymieniając też filtry). Płyn hamulcowy wystarcza średnio na około 2 lata jazdy. Z kolei płyn chłodniczy powinien być wymieniany co 5 lat.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *