Przygotowanie samochodu do podróży

W sytuacji gdy, planujemy długą podróż naszym samochodem, a nie chcemy korzystać z usług wypożyczalni samochodów we Wrocławiu, Krakowie, Warszawie czy jakimkolwiek innym mieście w Polsce warto odpowiednio do niej przygotować nasz samochód. Dzięki temu można zaoszczędzić sobie wielu niepotrzebnych przygód lub nawet uratować nasze życie. Pamiętajmy, że im dłuższa trasa do pokonania, tym większe ryzyko, że może przydarzyć się usterka techniczna. Dlatego tak ważny jest przegląd samochodu przed rozpoczęciem podróży.

Oświetlenie

Za to że jesteśmy dobrze widoczni na drodze w naszym samochodzie odpowiada jego oświetlenie. Przednie reflektory i tylne lampy są bardzo ważnymi elementami. Ich niesprawność może skutkować zakazem dalszej jazdy, w przypadku spotkania kontroli policyjnej. Jak się często okazuję częstym problemem w podróży jest brak zapasowej żarówki. Na takie sytuacje należy się przygotować, nabywając pojedyncze żarówki lub cały komplet. To drugie rozwiązanie jest korzystniejsze, ponieważ w zestawie znajdują się również bezpieczniki i pozostałe żarówki, np. od kierunkowskazów. Warto równocześnie sprawdzić, czy potrafimy wymienić żarówkę. W niektórych samochodach dostęp do nich nie jest prosty i wymaga np. demontażu nadkola, do czego będziemy potrzebować klucze płaskie. Mając wszystkie niezbędne narzędzia
w bagażniku, nie będzie konieczne wzywanie pomocy drogowej.

Płyny eksploatacyjne

Długa trasa kumuluję różne sytuacje drogowe oraz zmianę warunków atmosferycznych. Korki, zmiana pogody strome podjazdy a czasem włączona klimatyzacja powoduje, że silnik nagrzewa się bardziej niż zwykle. Dla zapewniania dobrego chłodzenia, należy skontrolować poziom płynu chłodniczego, upewnić się że wentylator działa prawidłowo i nie ma żadnych wycieków. Najlepszą metodą jest uruchomienie samochodu na postoju i rozgrzanie silnika do temperatury ok 90 stopni. Jeśli wentylator się włączy, pracuje bez wyraźnych odgłosów awarii, a po wystygnięciu pod samochodem nie ma plam płynu, wszystko jest w porządku. Podobne czynności należy przeprowadzić dla oleju silnikowego, płynu hamulcowego i płynu od wspomagania kierownicy. Jeżeli miejsce w bagażniku na to pozwala, warto przed podróżą zaopatrzyć się w zapas podstawowych płynów eksploatacyjnych oleju ? 1 litr
i płynu chłodniczego lub wody demineralizowanej. Pamiętajmy jednak o tym, aby uzupełniać te płyny po wystygnięciu silnika.

Bagaż

Pakowanie wszystkich bagaży do bagażnika, na pewno nie należy do łatwych zadań. Dużą pomocą będzie z pewnością skorzystanie ze specjalnych akcesoriów samochodowych. Największą trudność, mogą sprawić walizki. Dobrym sposobem na ich zapakowanie do samochodu są siatki przytrzymujące bagaże oraz specjalne torby montowane na oparciu przednich foteli. Bardezo przydatne są równiez bagażniki dachowe. Można w nich pomieścić takie przedmioty jak mapy, atlasy drogowe, tablety czy inne rzeczy, które zawsze chcemy mieć pod ręką. Będą tam łatwo dostępne w czasie jazdy, nie zmuszając nas do przekopywania bagażów.

W dużej mierze nasze bezpieczeństwo zależy od nas samych już przed podróżą. Pod względem technicznym jesteśmy w miarę możliwości samemu zadbać o pewne usterki. Warto jednak rozważyć skorzystanie z usług stacji diagnostycznych, celem sprawdzenia stanu technicznego naszego samochodu przed długą podróżą.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *