Wiele osób wynajmuje pojazdy do celów zawodowych, posiadając własną firmę lub działalność gospodarczą. Warto więc dowiedzieć się jak w można odliczać VAT, na przykładzie krótkoterminowego wynajmu samochodów w SpeedRental24.pl. O fachowy komentarz prawny zadbał Pan Marcin, z działu prawnego powyższej firmy, która od lat wypożycza samochody.
Wydatek na pojazdy
Na początek przepisy. Podatnik VAT ma prawo do odliczenia VAT od wydatków związanych z prowadzeniem działalności opodatkowanej VAT. Przy czym od wydatków na pojazdy samochodowe o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony podatnik może co do zasady odliczać 50% kwoty VAT wykazanej w fakturze dokumentującej wydatki związane z tymi pojazdami. Do tych wydatków zalicza się: nabycie lub import tych pojazdów. Używanie tych pojazdów na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub leasingu. Nabycie lub import paliw silnikowych, oleju napędowego i gazu, wykorzystywanych do napędu tych pojazdów.
Wynajem nie tylko do celów służbowych
Stosowane ograniczenie dotyczy głównie pojazdów, które są lub mogą być wykorzystywane przez podatnika do tzw. celów mieszanych, czyli zarówno do działalności gospodarczej, jak i do jego celów prywatnych, jego pracowników lub innych osób. Ograniczenie nie dotyczy natomiast m.in. pojazdów, które są wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika, jeżeli mamy do czynienia:
1) sposób ich wykorzystywania, zwłaszcza określony w ustalonych przez niego zasadach ich używania, dodatkowo potwierdzony prowadzoną przez podatnika dla tych pojazdów ewidencją przebiegu pojazdu, wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub
2) konstrukcja tych pojazdów wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub powoduje, że ich użycie do tych celów jest nieistotne.
Do tych ostatnich pojazdów zalicza się m.in. pojazdy, które „przeszły” pozytywnie dodatkowe badanie techniczne, wykonane w stacji diagnostycznej, potwierdzające spełnienie ustawowych warunków (art. 86a ust. 9 i 10 ustawy o VAT). Od wydatków na takie pojazdy (także od zakupu paliwa) VAT podlega odliczeniu w całości.
Prawo do odliczenia podatku
Tak więc zasadniczo przysługuje prawo do odliczenia 50% podatku naliczonego z tytułu wynajmu samochodu z wypożyczalni oraz z faktury dokumentującej nabycie paliwa do jego napędu (przy założeniu, ze samochód ten ma zasadniczo dopuszczalną ładowność większą niż 500 kg). Natomiast pełne prawo do odliczenia VAT przysługiwałoby w zależności od tego, jaki jest to typ samochodu dostawczego.
Ta krótka lekcja może być bardzo pomocna dla naszej firmy, jeśli chcemy odliczyć podatek VAT. W aspekcie krótkoterminowego wynajmu samochodów. SpeedRental24.pl przedstawił sprawę dość czytelnie, za co szczególnie dziękujemy Panu Marcinowi, z działu prawnego firmy. Wynajem samochodu może być dla nas niższym kosztem, pod warunkiem, że spełnimy powyższe kryteria, a nasza działalność jest w zgodzie z ustawą.